مقالات

ویدئو بالون در دوربین مداربسته چیست؟

 
ویدئو بالون اکتیو استفاده از سیم UTP را به جای کابل کواکسیال فراهم می کند. Video Balun شامل دو نوع، ویدئو بالون پسیو و ویدئو بالون اکتیو است.در واقع در اصطلاح Video Balun در CCTV کلمه “Balun” از ترکیب اصطلاحات ” Balance” و “unbalunce” به معنی متعادل و نامتعادل آمده است. 
 
 
 
Video Balun مبدل کابل کواکسیکال به کابل شبکه UTP

Video Balun مبدل کابل کواکسیکال به کابل شبکه UTP

 

اساس کار ویدئو بالون در دوربین مداربسته (Video Balun)

 
همانطور که گفته شد ؛عملکرد این وسیله تبدیل سیگنال نامتعادل به سیگنال متعادل است. هنگامی که سیگنال ویدئویی از طریق کابل کواکسیال منتقل می شود ، مسافت پیموده شده توسط سیگنال محدود می شود زیرا سیگنال به شکل سیگنال نامتعادل است که به تداخل فرکانس رادیویی یا نویز حساس است. کابل Coax دارای محافظ مخصوص برای به حداقل رساندن نویز است.
 
این وسیله  سیگنال ویدئو را به شکلی متعادل تبدیل می کند که در آن هر سیم در جفت پیچ خورده سیگنال یکسانی را با میدان های مغناطیسی قطبی مخالف منتقل می کند. نویز به طور مساوی بر روی هر سیگنال تأثیر می گذارد. هنگامی که سیگنال ها ترکیب می شوند ، نویز لغو می شود. با استفاده از یک بالون طراحی شده ، یک سیم جفت پیچ خورده بدون محافظ می تواند فیلم را برای فواصل بسیار طولانی تر از کابل کواکس و با هزینه کمتر کابل انتقال دهد.
 
 
 
معنای Balun درVideo Balun

معنای Balun درVideo Balun

 

کاربرد ویدئو بالون در دوربین مداربسته

 
 
اساس کار ویدئو بالون (Video Balun)

اساس کار ویدئو بالون (Video Balun)

در شکل زیر کاربرد Video Balum بهتر دیده می شود.

 

 

"کاربرد

 
 

کاربرد ویدئو بالون (Video Balun)

 
Balun ها معمولاً به عنوان UTP Balun یا Video Balun Adapter شناخته می شوند. این دستگاه های ساده کوچک Balun به صنعت دوربین مداربسته اجازه داده است تا از استفاده از کابل کواکسیال سنتی به سیم کشی های مدرن تر مانند کابل کشی CAT5 یا CAT6 دور شود. سیم کشی شبکه از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر و برجسته تر از سیم کشی کواکسیال است. غالباً وقتی کابل کشی کواکسیال را  با کابل کشی رده Cat5 یا 6 بروز می کنند برای نصب دوربین های مداربسته قبلی از بالون های ویدئویی استفاده می کنند.
 

کاربرد Video Balun در POC

یکی از کاربرد این وسیله استفاده در تکنولوژی POC است.POC در دوربین مداربسته  مخفف عبارت Power Over Coaxial است و به معنی عبور برق و وئدیو بر روی کابل کواکسیال می باشد.  

 

کاربرد Video Balun در POC

کاربرد Video Balun در POC

 

 

انواع ویدئو بالون 

  • ویدئو بالون (Video Balun)اکتیو

  • ویدئو بالون (Video Balun) پسیو

ویدئو بالون (Video Balun)اکتیو

ویدئو بالون (Video Balun)اکتیو

ویدئو بالون (Video Balun) پسیو

ویدئو بالون (Video Balun) پسیو

 

اساس انتخاب نوع ویدئو بالون

 
هنگام انتخاب ویدئو بالون (Video Balun) صحیح برای استفاده خود ، باید فاصله انتقال را در نظر بگیرید. دو نوع بالون وجود دارد ، یعنی بالون غیرفعال (بدون نیرو) و بالون فعال (مجهز به منبع تغذیه). 

1. ویدئو بالون پسیو ( passive video Balun)

 نوع ساده ای از این وسیله  است که هیچ گونه عملکرد تقویتی بر روی سیگنال ها انجام نمی دهد. و تنها کاری که می کند این است که سیگنال را از حالت نامتقارن به صورت متقارن تبدیل می کند. مزیت این نوع از بالون ها این است که نیاز به منبع تغذیه ندارند. قابلیت انتقال سیگنال در ویدئو بالون های پسیو تا مسافت های 300 الی 1000 متری است.  بالون پسیو را با نام علمی Video Balun Autotransformer نیز می شناسند.

2. ویدئو بالون اکتیو (Active video Balun)

در این نوع علاوه بر ایجاد سیگنال های متقارن عمل تقویت سیگنال نیز انجام می شود. ویژگی اصلی این نوع ویدئو بالون قابلیت ارسال سیگنال تا مسافت های طولانی تر است. بسته به نوع کابل استفاده شده و نیز و نوع ویدئو بالون می توانند اطلاعات را تا فاصله 1500 متری ارسال نمایند. لازم به ذکر است که بالون های اکتیو نیازمند منبع تغذیه هستند و استفاده از آنها پر هزینه تر به نظر می رسد.

 

اساس انتخاب نوع ویدئو بالون بر اساس  مقدار فاصله

اساس انتخاب نوع ویدئو بالون بر اساس مقدار فاصله

 

اساس انتخاب نوع ویدئو بالون بر اساس  مقدار فاصله

اساس انتخاب نوع ویدئو بالون بر اساس مقدار فاصله

 

 

 

ما در مجموعه زاویه دید محصولی با این کاربرد را برای شما عزیزان فراهم کرده ایم .این محصول شرکت HRUI را در زیر می توانید ببینید .

دستگاه PVR مدل HRUI HR100-POC-4VPR

دستگاه PVR مدل HRUI HR100-POC-4VPR محصولی از تجهیزات شبکه ای است که در ابعاد ۲۰۰*۱۲۰*۴۵mm میلی متر و وزن ۰٫۶kg گرم توسط شرکت چینی HRUI تولید شده است. با استفاده از این وسیله میتوان هاب POC مناسب برای انتقال تصویر و برق دوربین مداربسته آنالوگ HD نظیر AHD، CVI، TVI، CVBs بروی کابل شبکه Cat5، ۵e، ۶ و همچنین کابل شبکه UTP پوشش داد. بطور خلاصه  یک دستگاه گیرنده ویدئویی پسیو برای دریافت سیگنال های ارسال شده است. لازم بذکر است ؛دستگاه PVR مدل HRUI HR100-POC-4VPR توانسته است گواهینامه های CE، FCC و RoHS را کسب نماید؛ اخذ این گواهینامه ها نشان از کیفیت این محصول است و باعث می شود طراحان شبکه در انتخاب این محصول مطمئن باشند.

دستگاه PVR مدل HRUI HR100-POC-4VPR

دستگاه PVR مدل HRUI HR100-POC-4VPR

نمای پشت دستگاه PVR مدل HRUI HR100-POC-4VPR

نمای پشت دستگاه PVR مدل HRUI HR100-POC-4VPR

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *